Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

1 5

Yeni evlenecek olanların ve yatak odasında değişiklik yapmak isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri yatak odası dekorasyonu olmaktadır. Bir yatak odasında mobilyanın neye göre seçileceği ve renk uyumunun nasıl olacağı gibi her detay etraflıca düşünülmelidir. Hatta titizlikle seçilecek her dekorasyon ürününün, odanın atmosferini ne denli değiştireceğinin de bilinmesi gerekmektedir. Peki, göz yormayan objelerle donatılmış, konforlu bir yatak odasına sahip olmak için neler yapılmalıdır?

En Yeni Trend Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

yatak odası dekorasyonu

Son yıllarda tüm ev dekorasyonlarında olduğu gibi yatak odasında da beyaz renk kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle beyazın ağırlıklı olduğu pek çok iç mekan tasarımı için hasır dekoratif ürünler kullanılarak, sadelik ve şıklığı bir arada tutmak amaçlanmaktadır. Bunun dışında yıllardır severek kullanılan ahşap mobilyalar da tekrar popüler olmaya başlayan eşyalar arasındadır.

Yatak odası dekorasyonu için tamamen orijinal fikirler bulmak isteyenlerin yanı sıra, yalnızca son trende bağlı kalmak ve modaya ayak uydurmak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Yaratıcı ve özgün tasarımların en son moda tasarımlarla harmanlanarak kullanıldığı dekorasyonlar içinse çok daha fazla talep olduğu söylenebilir. Yani asıl trend: “Son moda akımlarına, kendi kişisel zevkini katabilmek” diyebiliriz. Bunun için modanın hangi yönde seyrettiğinin ve en fazla tercih edilen moda akımlarını takip etmek oldukça önemlidir.

Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu

3 7

Beyaz yatak odası dekorasyonu son birkaç yıldır en fazla tercih edilen tasarım fikirlerindendir. Evin her odası için sıklıkla kullanılan beyaz tonları, yatak odasının da vazgeçilmezi haline gelmiştir. Beyazın ferahlatıcı etkisiyle yeşilin canlılığı harmanlanarak ortama hareketlilik kazandırmak amaçlanmaktadır. Burada özellikle yeşil yapraklı bitkiler dekor olarak kullanılmakta, çoğu zaman gri tonlarıyla uyum sağlanmakta ve hasır objelerle doğallık tamamlanmaktadır.

4 6

Özellikle yatak çarşaflarının beyaz renkte seçildiği, duvarların ise daha nüde tonlarda seçildiği dekorasyonlar oldukça ilgi çekmektedir. Beyaz ve nüde tonların bir arada kullanılarak geniş bir atmosfer yaratmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda mobilyalar için koyu ahşap tonları tercih edilmekte, böylece ortama asalet kazandırılmak istenmektedir.

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

5 6

Küçük yatak odası olanlar maalesef her dekorasyon stilini uygulamaya geçirememektedir. Hal böyle olunca küçük odalar için çözüm odaklı tasarımlar popüler hale gelmektedir. Küçük yatak odası dekorasyonu için kullanılan mobilyaların boyutuna ve renklerin uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Duvar ve tavan renklerinin birbirine yakın tonlarda seçilmesi, renklerin keskin çizgileri olmasını önlemektedir. Bu nedenle küçük bir odaya sahipseniz mümkün olduğunca birbirine yakın açık renkler kullanmanızı öneririz.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

6 6

Yatak odasını geniş gösteren renkler açık tonlu renkler olacaktır. Bununla beraber ortama doğallık ve canlılık kazandıracak yeşil yapraklı saksı bitkileri de kullanabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için çok fazla aksesuar kullanımı odanın geniş görünümünü engelleyecektir.

Mümkün olduğunca az ama öz denebilecek dekoratif ürünler tercih edilmesi gerekmektedir. Bu ürünler son yılların da modası hasır materyalli eşyalar olabileceği gibi gösterişli aynalar da olabilmektedir. Ayna kullanımı odaya ferah bir hava katacağı gibi güneş ışığının yayılmasında da etkin rol oynayacaktır. Bununla beraber profesyonel bir mimari görselleştirme hizmeti alarak 3 boyutlu olacak şekilde yatak odanızı tasarlayabilirsiniz. Yatak odanızın ölçülerini vererek tasarımı yaptırabilir, beğenmediğiniz kısımlar için özümler üretebilirsiniz. 

Romantik Yatak Odası Fikirleri

7 3

Yeni evlenecek olanlar ve uzun yıllardır yatak odasını değiştirmek isteyenler, genellikle romantik yatak odası dekorasyonu tercih etmektedir. Romantik bir yatak odası ambiyansı yaratmak için ilk akıllara gelen renk kırmızıdır. Ancak kırmızı rengin keskin ve kısıtlayıcı etkisi küçük yatak odalarında negatif etkiler yaratabilmektedir. Bu nedenle farklı alternatiflerin kullanılması önerilmektedir.

Geniş yatak odasın için kırmızı rengin yerine bordo ve kırık beyaz tonları kullanılması çok daha romantik bir hava yaratacaktır. Ayrıca krem rengi ve toprak tonlarının bir arada kullanımı da oldukça estetik olacaktır. Son olarak tercih edeceğiniz bej rengi bir duvar kağıdı ve aynı tonlarda halı seçimiyle dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Evinde Farklılık Arayanlara Değişik Yatak Odası Tasarımları

8 3

Değişik yatak odası dekorasyonu fikirleri arıyorsanız, kendi ruhunuzu yansıtacak ürünler kullanımına çaba göstermelisiniz. Ancak özgün ve yaratıcı tasarımlar ile değişik tasarımlar yaratabilirsiniz. Bunun için tercih edeceğiniz dekoratif aksesuarların önemi oldukça fazladır. Özel tasarım aynalar kullanabilirsiniz. Ayrıca yatak odanız için 3D çizim yaptırarak profesyonel tasarımcılardan özgün dekorasyon fikirleri alabilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube

Siz ne düşünüyorsunuz?