Oturma Odası Dekorasyonu İçin Muhteşem Öneriler

1 3

Evin en fazla vakit geçirilen alanlarından biri olan oturma odası dekorasyonu, kullanışlı olmasının yanı sıra pozitif duyguları da uyandırmalıdır. Konfor alanı dediğimiz, kişinin kendini güvende hissettiği ve en çok vakit geçirdiği alanların negatiflikten uzak sıcak ve samimi olması gerekmektedir. Bu da elbette ki bazı dekorasyon tüyolarıyla mümkündür. Oturma odanızın dekorasyonu için henüz fikir toplama aşamasındaysanız, yazımızın devamını okuyarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

Farklı Tasarımlarıyla Göz Kamaştıran Oturma Odası Modelleri

Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu için farklı tasarımlar arayanlar için, birbirinden şık ve son moda dekorasyon fikirleri bulunmaktadır. Hem farkınızı ortaya koymak hem de yaratıcı fikirlerle modern stilleri harmanlayarak, ortaya muhteşem dekorasyonlar çıkarmanız mümkündür. Özellikle odanın bütününde kullanacağınız renk tonlarına önceden karar vermeniz işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Kişisel zevkinize uygun olarak dilerseniz zıt renklerin uyumunu, dilerseniz, birbirini tamamlayan soğuk ve sıcak tonlar kullanarak farklı tasarımlar yaratabilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

3 3

Oturma odasında kullanacağınız mobilyalardan perde ve halılara, dekoratif aksesuarlardan parke ve duvar renklerine kadar dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. İlk aşama olarak sevdiğiniz ve uzun süre boyunca görmekten sıkılmayacağınız renkleri seçmenizdir. Renk seçiminin ardından o rengi daha çok ön plana çıkartacak parke ve küçük eşyaları seçmeniz daha kolay olacaktır. Tabi bu noktada oturma odanızın boyutu da oldukça önem teşkil etmektedir. Bu nedenle odanın ölçülerine uygun renkleri seçmeniz gerekmektedir.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

4 3

Küçük oturma odası dekorasyonu için kullanacağınız mobilyalardan tutun da aksesuar ve kullanacağınız rengin önemi oldukça fazladır. Küçük alanlarda duvar, tavan ve zeminde keskin bitişlerin olmaması çok önemlidir. Örneğin; küçük bir odada duvar rengini koyu bir renk tercih eder, zemin ve tavanda açık tonlar kullanırsanız odanızın ölçüleri olduğundan daha küçük görünecektir. Oda genişliğini arttırmak için mümkün olduğunca aynı rengin farklı tonları kullanılmalı ve keskin bitiş yerine yumuşak bir bitiş sağlanmalıdır.

5 3

Bir diğer önemli husus ise kullanacağınız mobilyaların mümkün olduğunca minimal boyutta (ancak kullanışlı) ve aksesuarların çok fazla olmamasıdır. Bu durum zaten küçük olan oturma odasını, kalabalık ve gözü yoracak şekilde göstermenize sebep olacaktır. Küçük oturma odası dekorasyonu için ayna kullanımı da odayı geniş gösteren en güzel tüyolardan biridir.

Büyük Oturma Odası Dekorasyonu

6 3

Büyük oturma odası için dikkat edilmesi gereken en önemli kural, ortamda birbirinden kopuk eşyaların yer almamasıdır. Geniş alanlarda sıklıkla karşılaşılan alanı iyi değerlendirememe durumu genellikle bu sebeple ortaya çıkmaktadır. Birbirini tamamlayan ve bütünsel olarak bakıldığında farklılık yaratmayan oturma odası dekorasyonu yapılmalıdır. Bu da oturma odanız için bir stil belirlemeniz gerektiğini göstermektedir. Bir dekorasyon stili belirleyip bu doğrultuda eşya seçmeniz son derece önemlidir.

En Güzel Oturma Odaları

7 3

Oturma odası dekorasyonu için en güzel fikir konforlu bir atmosfer yaratmaktır. Seçeceğiniz eşyaların kullanışlı ve uzun ömürlü oluşuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında elbette kişisel zevkinizi ve ruhunuzu yansıtan öğeler barındırması da oldukça önemlidir. En çok vakit geçireceğiniz bu alanı ne için kullanmak istediğinizi belirleyin. Örneğin; yalnızca sohbet etmek için mi, sinema keyfi yaşamak için mi yoksa bol bol kitap okuyacağınız sakin bir ortam için mi tasarım yapmak istiyorsunuz? Buna karar verdikten sonra amacınızı yansıtan tasarımlar yapmanız çok daha kolay olacaktır.

Sıcak Oturma Odası Dekorasyonu

8 3

Oturma odasında sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, sıcak tonlarda renkler kullanabilirsiniz. Keyifli vakit geçireceğiniz sıcak ve samimi bir ortamda soğuk renklerin kullanımı ruh halinizi kısa sürede etkileyecektir. Bu nedenle turuncu, hardal sarısı, kırmızı ve özellikle yeşil gibi sıcak renkler kullanırsanız ortamın canlılığını çok daha kolay sağlayabilirsiniz. Renklerin psikolojik etkilerini göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Sade Oturma Odası Dekorasyonu

9 3

Oturma odasında sadelikten yana olanlar için iç mekan tasarımı konusunda genellikle bej, kahve tonları, nüde tonları ve beyaz renk kullanımı önerilmektedir. Bunun dışında minimalist dekorasyon stiline uygun bir tasarım da yapabilirsiniz. Sade oturma odası dekorasyonu için özellikle son yıllarda popüler hale gelen ahşap kullanımı da oldukça hoş olacaktır.

Oturma Odası Aksesuar Fikirleri

10 2

Oturma odası dekorasyonu için aksesuar seçimi konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, yeşil yapraklı bitkiler kullanabilirsiniz. Dekorasyonda bitki kullanımı, hem odanın canlılığını arttırması hem de ferah bir atmosfer yaratılması açısından oldukça güzel bir dekoratif üründür. Bunun dışında yine hoşunuza giden tablolar kullanabilir veya farklı aydınlatma aksesuarlarıyla tarzınızı kolaylıkla yansıtabilirsiniz. Dilerseniz profesyonel bir render hizmeti alabilir, oturma odası dekorasyonu için bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarım yaptırabilirsiniz. Mimari görselleştirme yöntemi sayesinde yapmak istediğiniz dekorasyonu önceden görerek üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

Siz ne düşünüyorsunuz?