Farklı Bir İlham Kaynağı: Modern Rustik Ev Dekorasyon

1 4

Evini sil baştan tasarlamak isteyenler farklı dekorasyon fikirlerine yönelmektedir. İlham veren bu dekorasyon fikirlerinden biri de rustik ev dekorasyon stilidir. Genel anlamda birtakım önyargıların oluştuğu bu dekorasyon stili, aslında doğru tasarlandığında ortaya muhteşem görüntüler çıkmaktadır. Şık ve gösterişli tasarımlardan uzak durmak isteyenler için muhteşem bir stil olan rustik ev dekorasyon, farklı tasarımlarıyla oldukça dikkat çekici bir stildir.

Rustik Ev Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Modern Rüstik Ev

Rustik dekorasyonun nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi değilseniz, öncelikle rustik ev ne demek öğrenmek gerekmektedir. Rustik ev dekorasyon, doğaya ve doğal olan her şeye saygı duyularak oluşturulan bir dekorasyon stilidir. Aşırı gösterişli ve şıklık için uğraşılmış tasarımlar, bu dekorasyon stiline uygun değildir. İçerisinde geçmişe duyulan özlem ve dönem esintileri barındırması gerekmektedir. Ancak bunun yanı sıra kullanılacak eşyaların mutlaka konforlu ve işlevsel olması gerekmektedir.

Evinizde rustik dekorasyon denemek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Adım adım ilerleyerek ve rustik dekorasyonun özünü anlamaya çalışarak, bu stili rahatlıkla uygulamanız mümkündür. İşte rustik ev dekorasyon yapmanız için bilmeniz gereken her şey…

1. Yer Döşemesinden İşe Başlayın

3 4

Modern rustik dekorasyon yapmak için ilk adım olarak işe parkelerden başlayabilirsiniz. Genellikle eskitilmiş modellerin tercih edildiği bu stilde, eski dönem hissiyatını verebilmek çok önemlidir. Bunun dışında rustik ev dekorasyon için en önemli şeylerden biri olan doğallık, parkenin renk tonu ve yapısıyla sağlanır. Ahşap kullanımının son derece yaygın olduğu stilde, ahşap renk tonlarında eskitilmiş görünümlü parke istenilen görünümü elde etmenizi kolaylıkla sağlayacaktır.

Genel olarak yazlık çiftlik evi veya köy evi görünümünü hissettiren bir dekorasyon yapılması gerekmektedir. Bu anlamda parke seçimi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Parke modelleri seçerken derzli yapıda olan parkeleri tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır. Pürüzsüz ve tek parça görünümün aksine, aralıklı ve doğal bir görünüm sağlanmalıdır.

2. Rustik Ev Dekorasyon İçin Doğru Koltuk Seçimi

4 4

Rustik ev dekorasyon için ikinci aşama olarak mobilya seçimine geçilebilir. Kullanılacak mobilya renklerinin sıra dışı olmamasına ve pembe veya bebe mavisi gibi renklerden mümkün olduğunca kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Daha çok toprak rengi ve koyu tonlu renkler kullanılmalıdır. Modern rustik ev için deri materyalin aksine daha eski model ve tek renk koltuk döşemeleri tercih edilmelidir.

3. Doğal Görünüm Ön Planda Olmalı

5 4

Doğal görünüm rustik ev dekorasyon için olmazsa olmaz bir kuraldır. Bu doğal görünümü elde edebilmek için bu tarzı mümkün olduğunca destekleyen eşyalar kullanılmalıdır. Bunlardan başlıca olanlar ahşap, el yapımı kilim ve halılar, eskitilmiş parke, korniş kullanılmadan asılan modern rustik perde, taş duvar görünümü, vernikli mobilyalar, porselen veya seramik aksesuarlar gibi eşyalardır. Yani doğanın bir parçası gibi görünen atmosfer yaratılması esastır. Bununla birlikte duvar renklerinde de genellikle beyaz veya natürel renkler tercih edilmelidir.

4. Konforlu ve Düşük Maliyetli Eşyalar Tercih Edin

6 4

Rustik ev modelleri için kullanılan eşyaların konforlu olması çok önemlidir. Yalnızca görsel anlamda değil, işlevsellikte de rahatlık sağlayan parçalar tercih edilmelidir. Rustik salon dekorasyonu yapacak olanların, mobilya seçimini kullanışlılığa göre yapması tavsiye edilmektedir. Doğru parçalar bir araya getirildiğinde, stil tamamlanmış olacak ve rahat bir atmosfer yaratılabilecektir. Asıl verilmek istenen mesaj, sanki bir dağ evine veya yazlık eve dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için gelmiş gibi hissedebilmektir. Bu nedenle doğal özgün tasarımlar oluşturulmalıdır.

5. Tamamlayıcı Aksesuar Seçimi

7 4

Rustik ev tasarımları için en tamamlayıcı parçalar yine rustik ev aksesuarları olacaktır. Dekorasyonu destekleyici nitelikte olacak hasır sepetler, mermer veya seramik objeler kullanabilirsiniz. Bunun dışında yere sereceğiniz bir post veya el yapımı kilim, Retro dekoratif eşyalar, ahşap ve metalin bir arada kullanıldığı ürünler tercih edilebilir. Ağaç görünümlü bir sehpa veya tamamen ahşap masa sandalye kullanabilirsiniz. İç mekan tasarımı konusunda uzman birinden yardım alabilir, dijital ortamda 3D çizim yardımıyla dekorasyonunuzu planlayabilirsiniz.

6. Rustik Aydınlatmanın Önemi

8 4

Rustik aydınlatma, rustik ev dekorasyon stilini tamamlaya bir diğer önemli unsurdur. Kullanacağınız lambaların aydınlatmasını sarı renk seçerek daha Retro bir hava yaratabilirsiniz. Bununla birlikte aydınlatma olarak yine farklı birçok mum kullanmanız, rustik stili yakalamanıza fayda sağlayacaktır.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

Siz ne düşünüyorsunuz?