Modern Çağın Yeni Tutkusu: Minimalist Dekorasyon

Minimalist dekorasyon nedir

Minimalist dekorasyon son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız bir kavramdır. Pek çok kişi tarafından tercih edilen bu yeni akımın günden güne popülerliği artmaya devam ediyor. Minimalizm akımının müzik ve resimde ortaya çıkmasının ardından, yalnızca sanat eserlerinde değil hayatın her alanında kullanımı yaygınlaşmıştır. Adeta yaşam felsefesi halini alan ve insan ruhunu rahatlattığına inanılan bu akımı evinizde kullanmak istemez misiniz?

Evimiz bizim en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanımızdır. Bu nedenle yaşam alanımızı güzelleştirmek, hatta ona kendi ruhumuzdan üflemek kendimize yapabileceğimiz en güzel iyiliklerden biridir. İç mekan tasarımı yaptırmak için kolları sıvamadan önce farklı dekorasyon fikirleri hakkında bilgi sahibi olmanız, bakış açınızı bir nebze değiştirecektir. İşte modern çağın vazgeçilmez tutkusu minimalist dekorasyon hakkında detaylar…

Minimalist dekorasyon

Minimalist Dekorasyon Nedir?

Tüketim çılgınlığının arttığı son yüzyılda, gerçek mutluluğu sadeliğin peşinden koşarak yakalayabilirsiniz. İşte tam da bu noktada minimalist dekorasyon stilleriyle oluşturacağınız yaşam alanınız, sizleri karmaşadan uzaklaştırarak ruhunuzu ferahlatabilir. Hitap ettiği kitlenin azımsanamayacak kadar çok oluşuyla akımın etkisinde farklı dekorasyon fikirleri ortaya çıkmıştır. Burada asıl amaç, hayatın kargaşasını evinize yansıtmamak ve kendi konfor alanınızı olabildiğince ferah tutmaktır.

Evinizin şık olması için fazla eşyaya ihtiyacınız yok. Minimalizm akımının etkisiyle oluşturulan evlerde asıl amaç sadelikten doğan bir şıklık yaratmaktır. Evinizde modern ve şık bir görüntüye ulaşmak için minimal yaşama uygun dekorasyonlar yaratabilirsiniz. Minimalist dekorasyon ile ilgili bilinen en büyük yanlış “basitli” kavramıdır. Bir sanat dalı olarak ortaya çıkan bu akım, sade fakat asla basit olmayan hatta sadeliğiyle göz kamaştıran ürünler ortaya çıkarmıştır.

Minimalist Ev Nasıl Olur?

Sadeliğin şıklığına inananlardansanız, ister evinizin dekorasyonu ister bir başka yaşam alanınız olan ofis dekorasyonu için farklı tasarımlar yaptırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, seçtiğiniz mobilyaların yanı sıra renk seçimini de doğru yapabilmenizdir. Kullanacağınız mobilyalarla uyum yakalayabileceğiniz, göz yormayan ferah renkler kullanmanız gerekmektedir.

İçinde bol bol vakit geçireceğiniz atmosferi yaratırken yalınlık başlıca fikriniz olmalıdır. Bu nedenle ruhunuzda ferahlık yaratacak, dingin ve temiz hissettirecek seçimler yapmanız gerekmektedir. Peki, bu seçimler yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Evinize bütünsel olarak bakıldığında, aynı rengin farklı tonlarının kullanılması önemli bir noktadır.
 • Yalın bir görüntü elde edebilmek için tavan ve duvar rengi arasında belirgin bir çizgi olmamalıdır. Birbiriyle bütünleşebilmiş bir tavan duvar rengi, sınırları ortadan kaldırır ve daha geniş bir atmosfer yaratılmasını sağlar.
 • Minimalist dekorasyon için kullanılacak eşyaların desenlerinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Karmaşıklığın şiddetle karşısında duran bu akımı takip edecekseniz, desen kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle halı ve mobilyaların desenli olmaması önemli bir püf noktasıdır.

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kendinizi daha özgür ve mutlu hissedeceğiniz minimalist dekorasyon için önceden 3D çizim yaptırabilirsiniz. İşe başlamadan evinizin bitmiş halini görebilir, bu sayede ne istediğinize tam olarak emin olabilirsiniz. Ancak ilk olarak kafanızda belli bir tasarım oluşturmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Bunun için ilk olarak tavan, duvar, zemin seçimiyle başlayabilirsiniz.

Minimalist salon dekorasyonu tasarlarken, renk uyumu ve mobilya-aksesuar uyumu taslağın oluşmasına öncülük edecektir. Bu noktada gün ışığını kullanabileceğiniz ve alanınızı genişletebileceğiniz seçimler yapmanız gerekmektedir. Bunun için salonunuzda bir ayna kullanarak ışığı dağıtabilirsiniz. Ayrıca yuvarlak kenarlı eşyalar yerine köşeli tercihler yapmanız alanınızın genişlemesine oldukça yardımcı olacaktır.

Modern Minimalist Evler ile Sadelik ve Şıklığı Yakalayın!

Yalnızca kullanışlı eşyaların bulunduğu, rahat ve zihinde kargaşaya neden olmayan bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Her bir parça eşyanın ayrı ayrı sizi mutlu ettiğini düşünebilirsiniz. Ancak zihniniz bütünsel açıdan baktığında, bunu bir çeşit karmaşa olarak algılamaktadır. Bu nedenle evinizin dekorasyonunu yaparken göz yormayacak ürünler kullanmanız son derece önemlidir. Bu sayede sadeliğin şıklığıyla tanışacak ve bağımlısı olacaksınız… Minimalist dekorasyon ile zihninizi bir kuş kadar hafifletebilirsiniz. Yaşam alanlarının zihnin yükünü hafifleten yerler olması çok önemlidir. Psikolojik açıdan özgürleşmenin tadına varmak için minimalist felsefeyle bir an önce tanışın. Hem evinizin şık ve modern görünmesini sağlayabilir hem de bu eşyaların zihninizi yormasına izin vermeyerek huzuru bulabilirsiniz. Dilerseniz hayallerinizdeki tasarımı mimari animasyon teknikleriyle önceden görerek kusursuz bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Minimalist ev

Tasarım hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi için: Bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube

KATEGORİLER:

YORUMLAR

Sadece fikrinizi söyleyin.

 • Mimari tasarım

  6 ay önce

  Teşekkürler

  Cevapla
 • Melis Akyazı göçen

  4 ay önce

  Minimalist dekorasyonun ne olduğunu sayenizde öğrendim ev dekorasyonu çok önemli bencede evdeki eşyalar bazen insanın ruhunu daraltıyor ama kendi düzenimiz olursa ferahlıyoruz

  Cevapla
 • Belgin

  4 ay önce

  Çağımızın en büyük sorunlarından olan küçük evlerde minimalist dokunuşlarla daha mutlu ortamlar elde edebiliriz.yazılarınız sayesinde küçük evlerimize minimalist dokunuşlar yaparak daha mutlu ortamlar elde edebiliriz. Vermiş olduğunuz fikirler çok aydınlatıcı.

  Cevapla
 • Eda

  4 ay önce

  Minimalist dekorasyon deyince aklıma hep uzak doğu tarzı geliyordu. Ancak yazınızdan öğrendim ki evime minimalist dokunuşlar yapmam için burada birçok ipucu varmış. Teşekkürler

  Cevapla
 • Veysi

  3 ay önce

  Sayenizde okuduğum bu makalede evimde nasıl bir düzen olusturabelecegimi sizin sayenizde öğreniyoruz .Evin her köşesinde minimalist bir dokunuşla daha ahenkli odalar oluşturabiliriz

  Cevapla
 • Eylül Erdem

  3 ay önce

  Minimalist dekorasyon hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. Günümüzde evet insanlar evlerinde rahat ferah bir ortamı yakalamak istiyor. Ayrıca konforunda olmasını istiyorlar. Buradaki açıklamalarınız çok güzel olmuş.

  Cevapla
 • Muhammed ülger

  3 ay önce

  Sadelikten hoşlanan insanlar için, olabildiğince az eşya ile şıklık yaratmak isteyen insanlar için gayet faydalı bir yazı olmuş.

  Cevapla
 • Bilge Eda Avan

  3 ay önce

  Kalabalık dekorasyon sevmeyip evde sadelik ve minimal esintiler isteyenler için faydalı bir içerik. Sevdim.

  Cevapla
 • Ahmet kaya

  3 ay önce

  Minimalist ev nasıl olur konusunda çok araştırma yaptım ama burası kadar iyi açıklama yapan ve iyi bilgiler veren görmedim gerçekten çok memnun kaldım size çok teşekkür ederim faydalı olduğunuz bize

  Cevapla
 • yuzarsif78

  3 ay önce

  Ufak sade bir dekore insanın hayatını şekillendiren olur ve sakinleştirici etkiye sahip olabilir. Bu denli konfor ve huzur arayışında olduğumuz şu dönemde ortaya bu yazdığınız şekilde minimal dekorasyon farklılık katabilir. Bunları yapmanın zor olmayacağı gibi yaptığında gelecek görünüm bize konfor da sunacaktır.

  Cevapla
SENİN YORUMUN

Arşivler