Mimari Görselleştirme Nedir? Mimari Görselleştirme Sayesinde Neler Kazanabilirsiniz?

1

Mimari görselleştirme, iç ve dış mekan tasarımlarında tercih edilen üç boyutlu tasarımlardır. Tasarım yapmak proje aşamasında kağıt üzerinde kalmadan artık günümüzde daha canlı hale getirilebiliyor. Oluşturulan 3D görselleştirme sayesinde müşterilerim karşılaşacağı sonuçları daha rahat inceleyebiliyor. Bu durum dekorasyonu ve tasarımı sağlanacak alanın daha somut bir halde var olmasına yardımcı oluyor.

Mimari Görselleştirme Nedir?

3D görselleştirme ya da mimari görselleştirme olarak da adlandırılan işlem belirli programlar kullanılarak proje sahibinin aklında bulunan işlemlerin bilgisayar ortamında boyutlandırılmasıdır. Planlama aşamasında genellikle 2 boyutlu olarak temeli atılan projeler hayata geçirilmeden 3D boyutlandırılması yaparak daha somut işlemler ortaya çıkarılmaktadır.

Mimari Görselleştirme

Mimari görselleştirme uzmanı tarafından yapılan bu işlemler dekorasyon yaptıracak kişilere ve aynı zamanda projeyi hayata geçirecek kişilere bir fikir verir. Projelerimde sürprizlerle karşılaşmak istemeyen kişilere birçok program kullanarak üç boyutlu projeler üretmeye devam ediyorum. Sunduğum bu hizmet sayesinde birçok avantajın ortaya çıktığı, beni tercih eden kişilerin memnuniyetinin arttığını görüyorum.

3D Görselleştirme Avantajları Nelerdir? Dekorasyon Sırasında 3D Görselleştirme Önemi

Dekorasyon insanın olduğu her alanda gerçekleştirilebilmektedir. İster evinizde isterseniz iş yerlerinizde değişimi siz de talep edebilirsiniz. Ancak ilk adımlarda kafanızda oturmayan netlikleri, soyut kavramları mimari görselleştirme sayesinde oturtabilirsiniz. Böylece işlemlerin sonunda ortaya çıkacak tasarımların önceden tahminini daha kesin olarak yapabilirsiniz.

3 1

3D görselleştirme avantajları arasında aynı zamanda süreden tasarruf yapmak bulunuyor. Tasarımların daha çabuk hayata geçmesi adına hızlı karar vermek, projeyi tamamlamak gerekiyor. Çeşitli mimari görselleştirme programları kullanarak 3D görselleştirmeleri sizler adına en kısa sürede tamamlıyorum. Eğer projeyi üç boyutlu olarak beğenip onay verirseniz işlemleriniz hız kazanarak daha kısa sürede hayata geçebilir.

4 1

Son olarak, mimari görselleştirmeler projeyi hayata geçirecek mimarlara yol gösterici olacaktır. Boyutlandırmalar hayal ile sınırlı kalmayan projelerin işlem sırası ve yapılması gerekenleri net bir şekilde ortaya koyacaktır. Üstelik sadece yapılması gerekenleri değil yapılmaması gerekenler hakkında da fikir verir.

Mimari Görselleştirme Programları Nelerdir?

Günümüzde mimari görselleştirme yapabilmek adına çeşitli programlar kullanılmaktadır. Tasarımlarım esnasında en kaliteli projeyi ortaya koyabileceğim programları tercih ediyorum. Aynı zamanda tek bir programla sınırlı kalmayarak çeşitliliği de müşterilerime sunuyorum.

1-      Sketchup

Mimari proje oluştururken kullanılması neredeyse zorunlu hale gelen programlardan birisidir. Projelerimde mutlaka yer verdiğim bu tasarım programını aktif olarak kullanıyorum. Tüm işlemlerimi burada yapmasam da taslak oluşturma, farklı aktarım yapmak adına tercih ediyorum.

2-      3ds Max

Mimari tasarımların ilk olarak modellenmeye başladığı programlar arasında yer alıyor. Programın mimari görselleştirme adına sunduğu çeşitli seçeneklerden yararlanıyorum. Herhangi bir mimari dekorasyon işlemi sırasında mutlaka duyacağınız bu projelendirme programını aktif olarak kullanmaya devam ediyorum. Birçok programla uyumlu çalışması 3ds Max özellikleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda gerçeğe en yakın projelerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

3-      Lumion

5 1

3D boyutlandırmada en kısa sürede sonuç alınabilen programlar arasında yer alıyor. Beni tercih eden kişilerin işleri aceleyse ve hemen projeyi tamamlamak istiyorsa bu programı tercih ediyorum. Kısa sürede render alması, gerçeğe yakın video ve fotoğraflar sunması müşterilerimin de memnuniyetini sağlıyor.

4-      Mimari Görselleştirme| Enscape

Mimari görselleştirme projeleri sanal gerçeklik temeli sayesinde bilgisayar ortamında aktarılmaktadır. Enscape sanal gerçekliği projelerle en iyi bütünleştiren programlar arasında yer alıyor. Aslında tüm bu programların müşterilerin başlangıçta dikkat etmesi gereken hususlar değildir çünkü mimari tasarımcıyı ilgilendirir. Fakat birden fazla program kullanımının projenizin daha iyi ortaya çıkmasını sağlayacağını unutmayın.

3D Mimari Animasyon Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Üç boyutlu projelerin kullanılması gereken alanları bir noktada kısıtlamak neredeyse imkânsızdır. Çevrenizde görüp görebileceğiniz her ortam bilgisayar ortamına aktarılarak projelendirilebilir. Bu yüzden 3D görselleştirme sunulan noktalar oldukça geniştir. Sunduğum hizmet alanları:

 • İç dekorasyon,
 • Dış dekorasyon,
 • Ofis dekorasyonu,
6 1
 • Villa tasarımı,
 • Mağaza tasarımı,
 • Cafe tasarımı olmaktadır.

Oluşturulmasını istediğiniz animasyonlar sadece tasarımın somut haline getirilmesini sağlamaz tanıtıcı bir fragman olarak da sunulabilir.

Mimari Görselleştirme Fiyatları Ne Kadar?

7 1

Talep edeceğiniz mimari görselleştirme işlemleri tasarımcıdan tasarımcıya farklı fiyatlandırmalar ile sunulabilmektedir. Yapılacak projenin büyüklüğü, talep ettiğiniz ekstra modellemeler, kullanılan programlar ve tasarımcının verdiği emek göz önünde bulundurularak ücretler oluşturulur. Eğer siz de projenizin üç boyutlu hallerini oluşturmak ve tasarım konusunda yardım almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

KATEGORİLER:

YORUMLAR

Sadece fikrinizi söyleyin.

 • Melis Akyazı göçen

  1 hafta önce

  3d mimari görselleştirme çalışmasını çok merak edyrum verdğnz bilgilerle heyecanım dahada arttı en kısa zamanda evim için bu çalışmayı yaptrcğm

  Cevapla
 • Selinay tosun

  1 hafta önce

  3D planlar sayesinde mimari çizimlerin gerçeğe dönüşme sürecinde hayal kırıklığına uğrama ihtimalimiz yok denecek kadar azaldı. Hem malzeme hem de para israfını önlüyor.

  Cevapla
 • Belgin

  1 hafta önce

  3D planlar iç dekorasyonda hayal kırıklığına uğramayacağımız fikirler sunacaktır. Neden evimizi dekore ederken daha önce fikirlerimizi görmeyelim ki? Gerçekten yazılarınız çok güZel fikirler veriyor. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Semra5252

  1 hafta önce

  3d ile yapilan mimari çizimlere karsi sizin sayenizde güven kazandım. Kesinlikle içim rahat bir şekilde hayallerimi sizden aldığım bilgilerle gerçeğe donusturebilirim.

  Cevapla
 • Mustafa Keser

  1 hafta önce

  Gayet anla bir bilgilendirme olmuş.3d Mimari Görselleştirme herkesin ilgi duyduğu bir konu.Çeşitleri ve fiyatını merak ediyordum.Bu konuda mağdur olmamak için çok işime yaradı.Emeğinize sağlık teşekkürler.

  Cevapla
 • Barış Geçmen

  1 hafta önce

  Mimari Görselleştirme ile ilgili son derece bilgi verici ve güzel bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 • Selcen yağcıoğlu

  1 hafta önce

  3 boyutlu mimari görselleştirme ile birşeyi yapmadan önce görmek harika.İlerleyen zamanlarda dahada artacak bir ihtiyaç.3d görselleştirme yaptıktan sonra 3d yazıcılarla bunları yazdırarak yaptıracağımız zaman gelecek.Şimdiden bazı binalar 3d yazıcıyla yapılıyor.Tasarımcılara ve bunları görselleştirenlere duyulan ihtiyaçta artacak.Yakında bahçemde yapacağım düzenleme için size ihtiyacım olacak.Hayallerimi 3 boyutlu görselleştireceğinizden emin olmak güzel.

  Cevapla
 • Veysi

  1 hafta önce

  Gerçekten güzel bir konu oluşturmuşsunuz her ev için uygulanabilecek 3D mimari evin içine güzel bir görünüm ve ahenk verecektir hem tasarruf hem ekonomik olması bir o kadar güzel bilgilendirmeniz için teşekkürler

  Cevapla
 • mysterythin

  1 hafta önce

  Öncelikle akıcı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. 3D Mimari kavramı hakkında aklıma takılan merak ettiğim konulara değinilmiş ve açıklayıcı bir yazı hazırlanmış. Yazınızı okuduktan sonra aklımdaki soru işaretlerinin cevaplarını aldım. Bu tarz bilgilendirici içeriklerinizin devamını bekleriz.

  Cevapla
 • Bilge Eda Avan

  1 hafta önce

  3d mimari görselleştirme ile yapilacak projenin eksiklikleri önceden kestirilebilir ve bu şekilde ortaya çıkacak olan sonuç çok daha tatmin edici olabilir.

  Cevapla
SENİN YORUMUN

Arşivler