Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılmalı? Mağaza Tasarımı Görselleştirme Neden Önemli?

1 1

Mağaza tasarımı satış ve kâr elde etmek amacıyla oldukça önemlidir. Her ne kadar günümüzde e-ticaretin ön plana çıktığı görülse de mağaza iç tasarımları doğru yapıldığı müddetçe satışlarda etkili olmak mümkündür. Ticaret alanında satışı yapılan mal/ürün kadar satış yapılan alanın doğru planlaması gerekir.

İç Mekan Tasarımında Mağaza Tasarımı Önemi

İç mekan tasarımı farklı alanlarda gerçekleştirilmektedir. Kişilerin ilk olarak iç mekan tasarımlarında aklına her ne kadar ev ya da ofis gelse de insanın bulunduğu her alanda tasarım yapılması gerekir. Ancak ev tasarımlarında estetik görünüm kişisel olarak önemli olsa da mağaza tasarımlarında işin içine satış yapma amaçlı hareket etme bulunmaktadır.

Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

Mağazaların ilk bakışta dış tasarımı önemlidir. Ancak bizim konumuz daha çok iç tasarımla olacaktır. İç mağaza tasarımı için müşterilerin kendilerini rahat, güvende hissetmesi gerekir. Aynı zamanda tasarım sayesinde satışı yapılan ürünlerin bir vitrin yöntemiyle direkt olarak sunulması gerekiyor.

Mağaza tasarımlarında en kritik olan nokta ise kişilerin mağazada olabildiğince çok gezinmesini sağlayarak, fazla ürün görmesini bu sayede de ürün satışı yapma ihtimalini arttırmak bulunuyor. Çalışmalarımda bana gelen mağaza iç mekan tasarımı örneklerini görselleştirerek sizlere durumun daha net anlaşılmasını sağlıyorum.

İç Mimarlık Mağaza Tasarımları ve Görselleştirme

Mağazalarınızın iç mekan tasarımlarını iç mimarlara yaptırabilirsiniz. İç mimarlar tarafından manuel ya da bilgisayar ortamında yapılan tasarımlar çok soyut kalabilmektedir. Mağaza tasarımı yaptıran kişilerin daha net ve somut bilgi alabilmesi amacıyla 3D görselleştirme oluşturuyorum. Üç boyutlu görselleştirme sayesinde alanın tam olarak nasıl kullanacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

1-      Mağaza Vitrin Tasarımları

Mağazalarda vitrin tasarımları en önemli olan alanlardan birisidir. Vitrinler ürünlerin doğrudan sergilenmesini sağlayan başlıca alanlardır. Müşterilerin bu alandaki ürünlere dikkat ettiği ve buna göre alışveriş yapıp yapmak istemediği bilinir. Mağaza tasarımı esnasında vitrinlerin yeterli alanlarda kurulması doğru aydınlatma kurulması gerekir. Aynı zamanda sadece mağaza dışında değil mağaza içinde de gerekli vitrinler kurulması ve kişilerin ulaşılabilir olması gerekir.

2-      Butik Mağaza Tasarımları

Butik Mağaza Tasarımları

Butik mağazalar normal mağazalara nazaran daha samimi olabilecek ortamlardır. Butik olmasından ötürü tek bir ürünün birden fazla olmadığı, küçük alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden üç boyutlu görselleştirme önemi butik mağaza tasarımı için daha önemli olmaktadır. Küçük alanların değerlendirilmesi böylece daha profesyonel sağlanmaktadır.

3-      Mağaza Tasarımı| Yaratıcı Vitrin Tasarımları

Normale nazaran daha farklı fikirler arayışındaysanız burada iç mimarınız ile ortaklaşa hareket etmeniz gerekecektir. Yapacağınız araştırmalar sonucunda talebinizi iletmeniz doğrultusunda yaratıcı vitrin tasarımları elde edebilirsiniz. Bu tarz yaratıcı mağaza tasarımı örnekleri daha çok modern olmaktan ziyade belirli bir konsept üzerine kurulu olmaktadır.

Ünlü Mağaza Tasarımları Nasıl Oluşturuluyor?

Ünlü mağaza tasarımı sırasında belirli bir işlem süreci oluşturulmaktadır. Sürecin başında doğru bir iç mimar ile çalışarak diğer markalardan farklı ancak insanların da yakın hissedebileceği bir ortam olması gerekiyor. Bu noktada iç mimarlar tarafından ilk olarak tasarım projeleri elde ediliyor.

Ünlü Mağaza Tasarımları

Birden fazla projenin ortaya koyulması daha avantajlı olsa da bu durumun herkes tarafından maddi olarak karşılanamayabilir. İkinci aşamada oluşturulan mağaza tasarımı projesinin görselleştirilmesi bulunuyor. 3D görselleştirme sayesinde projelerin üç boyutlu olarak bilgisayara yansıması hem dekorasyonu gerçekleştirecek kişiye hem de mağaza sahibine net bilgi verecektir. Bu sayede artık yapılması kesinleşen fikir hakkında bilgi elde edebilmek mümkündür.

Dükkan İç Mekan Tasarımı Son Adımında 3D Görselleştirme Talebinde Bulunabilirsiniz

Mağaza tasarımı nasıl yapılır, 3D görselleştirmeler ne işe yarar konusunda Mimari Görselleştirme Uzmanı ile görüşmeniz gerekecektir. Bireysel olarak senelerdir ortaya koyduğum mimari görselleştirme hizmetlerim neticesinde ortaya koyulmuş yeni projelerin daha net sonuçlar verebilmesini sağlıyorum.

Dükkan İç Mekan Tasarımı

Mağaza tasarımı, ev tasarımı, mutfak tasarımı ve bu doğrultuda aklınıza gelebilecek tüm iç mekanların görselleştirmesinde etkin olarak rol oynuyorum. Kullandığım programlar neticesinde kolay render alabiliyor ve kişilere kısa sürede dönüşler sağlıyorum. Tasarım yapacağınız alan neresiyse bu alanın üç boyutlu olarak ne konumda nasıl duracağı konusunda sizlere bir ön bilgi sunuyorum. İletişim bilgilerinden iletişim kurarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Mimari Görselleştirme Uzmanı olarak projelerinizde sizlere en iyi şekilde hizmet sunmaya devam ediyorum.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu linke göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

KATEGORİLER:

YORUMLAR

Sadece fikrinizi söyleyin.

 • yasemin

  3 hafta önce

  Yazdığın yazı bana bir çok alanda bir çok fikir verdi. Geçmişte bir butik dükkanı açma gibi bir isteğim vardı ama kafam çok karışıktı. Özellikle iç mekan dizaynı hakkında hiç bir bilgim yoktu. Bende butik açma fikrimden vazgeçmiştim ama şimdi yazınızı okuyunca gözümde bazı şeyler canlanmaya başladı ve heyecanlandım. Yazı için çok teşekkür ederim, kısa zamanda sizinle iletişime geçmek isterim.

  Cevapla
 • Eylül Erdem

  3 hafta önce

  Mağazanın iç tasarımının önemi ve iç tasarımı ile ilgili çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

  Cevapla
 • Berrak Birgili

  2 hafta önce

  Mağazacılıkta vitrin ve mekan tasarımı daha çok önem kazandı. Konu hakkında doyurucu bir makale olmuş

  Cevapla
 • Eda

  2 hafta önce

  Bir mağazaya girdiğimde ilk dikkatimi çeken mağaza içi düzen ve renklerdir. Gerçekten bahsettiğiniz 3D tasarım iç mekanlara ayrı bir fütüristik ve kreatif hava katıyor .Bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık…

  Cevapla
 • Feyza Güvenli

  2 hafta önce

  Ben de önce internet üzerinden şimdi de küçük bir butik açarak işime devam etmeyi düşünüyorum. Verdiğiniz taktikler kulağıma küpe olsun baya işime yarayacaklar. Yazı için teşekkür ediyorum 🙂

  Cevapla
 • Veysi

  2 hafta önce

  Bir mağaza sahibinin bu yazıyı okuyup (ilk cümleyi) mağazasındaki rafları düzenleyeceğini düşünür durumdayım neden derseniz mağazanın iç dekorasyonu müşteriler için oldukça önemlidir. Mağazaya giren bir müşteri alışverişini güzel bir şekilde yapar. Düzen çok önemlidir.ilgi çekmelidir mağaza

  Cevapla
 • Nova

  2 hafta önce

  Mağaza sektöründe çalışan kişiler için çok açıklayıcı ve teşvik eden bir makale olmuş. Mağaza içi düzenlemelerinde müşterinin dikkat çekici ürünlere yöneltmek ferah tasarımlarla mağaza içinde düzen sağlamak oldukça önem taşımaktadır. Bilgilendirici fikirler için teşekkürler

  Cevapla
 • yuzarsif78

  2 hafta önce

  Butik mağaza veya büyük mağazalar hepsinin tasarımı çok görecelidir. Şık bir tasarım görsellerin kişileştirme gelen müşterinin alışveriş yapmasını sağlamakla birlikte egoları da tatmin etmektedir. Her mağaza sahibi şıklık ister. Müşterisini çekmek ister. Bunun için tasarım ve konfor normaldir.

  Cevapla
 • Hakan

  2 hafta önce

  Mağaza sektöründe çalışan kişiler için çok açıklayıcı ve teşvik eden bir makale olmuş. Mağaza içi düzenlemelerinde müşterinin dikkat çekici ürünlere yöneltmek ferah tasarımlarla mağaza içinde düzen sağlamak oldukça önem taşımaktadır. Bilgilendirici fikirler için teşekkürler

  Cevapla
 • Dilek YILDIRIMÇAKAR

  2 hafta önce

  Mağaza iç tasarımı o kadar önemli ki bazı mağazalara girmeden kapısından döndüğümüz çok oluyor. Sektörle ilgilenen herkesin okuması gereken faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkürler.

  Cevapla
 • Ahmet

  2 hafta önce

  Mağaza tasarımı konusunda çok faydalı bir açıklama olmuş gerçekten iyi bilgiler var çok memnun kaldım ben cidden çok teşekkür ederim

  Cevapla
 • Mahmut

  2 hafta önce

  Aslında çoğu mağazanın marketin dükkanın vs.dikkat etmediği çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Sadece görselleştirme deyince dışını anl@yan yerleri anlamıyorum.Dışı kadar iç mekan görselleştirmesi de çokönemlidir.Anlamlı bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.

  Cevapla
 • Selcen yağcıoğlu

  2 hafta önce

  Mağaza dekorasyonu tamda tarif ettiğiniz olmalı.Müşteri aradığı ürünü zorlanmadan,çalışanlsrı çağırmadan bulabilmeli.Ayrıca fiyat etiketlerinin üzerinde olmasıda bence önemli.Bu dekorasyonun 3d ile yapılması ayrıca çok güzel.Mağazada rafları yapmadan ürünleri koymadan istediğin gibi düzenleyebilirsin.

  Cevapla
 • yardimciemir1

  2 hafta önce

  Bir mağazanın iç dizaynı ve nasıl düzenlendiği hakkında güzel ve detaylı bilgilendirmeler yapılmış gayet başarılı ve faydalı bilgilendirme teşekkürler.

  Cevapla
 • Yıldız

  2 hafta önce

  Aslında çoğu mağazanın marketin dükkanın vs.dikkat etmediği çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Sadece görselleştirme dendiği zaman dışını anlayan yerleri anlamıyorum.Dışı kadar iç mekan görselleştirmesi de çok önemli.Tabiki dışını beğenmediğinin içine bakmazsın ama dışını beğenip içini beğenmemektr tuhaf olur.Anlamlı bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.

  Cevapla
SENİN YORUMUN

Arşivler