Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

1 3

Ev dekorasyonunda renk uyumu ilk dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Mobilyaların birbirleriyle olan uyumlarının yanı sıra duvar ve zemin rengine kadar etraflıca düşünülmesi gerekir. Bu nedenle iç mekan tasarımı yapılırken renk seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi durumda tasarım kendini belli edemez ve dekorasyon bir kimlik kazanamaz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renk Uyumu

Dekorasyonda renklerin birbirini tamamlayıcı etkisi olması gerekmektedir. Birbirini tamamlayan renkler, ön plana çıkarılmak istenen eşyayı da etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse, bir koltuk takımını ön plana çıkartmak için duvar renginin arka planda kalması ve dikkati üzerine çekmemesi gerekir. Hatta tam olarak koltuk takımının rengiyle uyum sağlayarak bütünsel açıdan bakıldığında ferah bir etki uyandırmalıdır. Ev dekorasyonunda renk uyumu sağlayabilmek için bilinmesi gereken bazı kurallar ve dikkat edilmesi gereken ufak detaylar bulunmaktadır.

1. Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

3 5

Renklerin insan psikolojisini ve ruhsal durumunu etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yaşam alanlarımız en fazla vakit geçirdiğimiz alanlar olduğu için konfor alanı olarak bilinmektedir. Konfor alanlarında geçirilen zamanın kaliteli olabilmesi için huzurlu bir atmosfer yaratılarak, olumlu duygular hissettirmesi sağlanmalıdır. Aynı durum ofis dekorasyonu gibi bir başka konfor alanı için de geçerlidir. Kullanılacak renklerin pozitif duygular uyandırması ve ruhsal açıdan iyi etkiler yaratması son derece önemlidir.

4 4

Evinizde uygulamak istediğiniz konsepte göre doğru renk seçimleri yapabilirsiniz. Odak ve konsantrasyon gerektiren çalışma odaları için genellikle siyah ve gri gibi otorite renkler tercih edilmektedir. Ayrıca mavi ve yeşil renklerinin de zihni rahatlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun dışında ev dekorasyonunda renk uyumu sağlamak isteyenlerin, her oda için uygun renkleri kullanması gerekmektedir. Örneğin; mutfak dekorasyonunda sarı, yeşil ve beyaz renkler kullanılarak pozitif hisler uyandırılabilir. Aynı durum oturma odası ve salon için de geçerlidir.

2. Zıt Renkleri Kullanmaya Çekinmeyin

5 4

Dekorasyonda renk seçimi yapılırken sıklıkla sorulan soruların başında birbirine uyumlu renkler hangileridir sorusu gelmektedir. Sanat dalları arasında en dikkat çeken resim sanatında zıt renklerin uyumu fazlaca kullanılmaktadır. Mavi- turuncu uyumu, sarı-mor uyumu, gri-kırmızı uyumu ve yeşil-kırmızı uyumu bunlardan bazılarıdır. Sıcak ve soğuk renkler de birbirine zıt olarak kullanılabilir. Salonunuzda koyu mavi bir oturma grubu için hardal sarısı veya turuncu kırlentler kullanarak zıt renklerin uyumunu yakalayabilirsiniz. Ev dekorasyonunda renk uyumu konusunda bu ve bunun gibi fikirler türetebilirsiniz.

3. Soft Renkler Her Zaman Birbirini Tamamlar

6 4

Soft renkler açık ve pastel tonlu renklerdir. Özellikle minimalist dekorasyonlarda sıklıkla tercih edildiği gibi yatak odası dekorasyonları için de oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra salonunuzda şık ve zarif dekor renkleri kullanmak isteyenler için de gayet uygun renklerdir. Dekorasyonda renk kombinleri yapılırken pastel tonlar kullanmak işinizi riske atmamanızı sağlayacaktır. Ayrıca küçük mekanlar için ortamın geniş görünmesini sağlayan en önemli püf noktalardan da biridir.

7 1

Beyaz, yeşil, ahşap, bej, açık mavi, pudra rengi, krem, toprak rengi, açık gri, lila, yavruağzı gibi donuk renkler birbiriyle uyum sağlayan pastel renklerdir. Duvar ve tavanın birleştiği nokta ne kadar keskin bir renkle biterse ortamın genişliği o denli azalır. Bu gibi renkler birbiriyle hoş bir uyum yakaladığından keskin bir çizgi olmayacak ve eviniz olduğundan daha geniş görünecektir. Ev dekorasyonunda renk uyumu konusunda karar veremiyorsanız, soft renklerin üzerinde biraz daha düşünebilirsiniz.

4. Mobilya ve Duvar Rengine Dikkat

8 1

Duvar rengi ve mobilya uyumu dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biridir. Mobilyalarınızla aynı renkte bir duvar rengi tercih etmeniz hem mobilyanızın geri planda kalmasına hem de ortamın boğucu bir hal almasına neden olacaktır. Bu nedenle birbirini destekleyen ve tamamlayan renkler kullanarak, istediğiniz rahat görünümü elde edebilirsiniz.

Bu konuda dekorasyonda renk uyumu tablosu inceleyebilir, ya da profesyonel bir tasarımcıdan destek alabilirsiniz. Ayrıca render hizmet alarak 3D çizim yaptırabilir, yapmak istediğiniz dekorasyonu önceden inceleyerek geri dönüşü mümkün olmayan hatalar yapma riskinizi azaltabilirsiniz.

5. Aksesuar Kullanarak Evinize Renk Katın

9

Evinizde kullanacağınız aksesuarlar, hem görsel açıdan göze hoş görünen tasarımlar hem de evinizin dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlar olmalıdır. Özellikle evde bitki kullanımı son yıllarda en fazla tercih edilen aksesuarlardandır. Evin havasını canlandıran ve enerjisini yükselten aksesuarlar tercih etmeniz, ruh halinizi de olumlu etkileyecektir. Bu nedenle ev dekorasyonunda renk uyumu yakalamak için aksesuarların gücünden yararlanmanızı öneririz. Örneğin mobilyalarınızda kullandığınız venge rengi ile uyumlu renkler barındıran aksesuarlar tercih ederek, ortamın havasını değiştirebilir, estetik ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi için: Bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube

Siz ne düşünüyorsunuz?