Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi

1

Ev dekorasyonunda parke seçimi evinizin tüm havasını değiştiren önemli bir unsurdur. Bu nedenle doğru parke seçimi son derece önemlidir. Bu basit ama etkili dekoratif ürün, ev dekorasyonunda olmazsa olmaz ürünler arasındadır.

Bilindiği gibi pek çok çeşit parke bulunmaktadır. Renklerinden kalitesine, işlevinden modeline kadar parke seçimi konusunda kafa karıştıran birçok durum söz konusudur. Ev dekorasyonunda parke seçimi konusunda karar veremiyor ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, işte dikkat etmeniz gereken etkili unsurlar!

Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

ev dekorasyonunda parke seçimi

Ev dekorasyonunuz için doğru parke seçimi çok önemlidir. Parkeler, yaşam alanınızda konforlu bir atmosfer yakalamanız için titizlikle seçilmesi gereken ürünlerdir. Parkenin dokusu, rengi, kullanışlı ve uzun ömürlü olması en önemli detaylar arasındadır. Evinize en uygun parkeyi kullanarak, iç mekan tasarımı konusunda başarılı dekorasyonlar yaratmanız mümkündür.

Evinize karakteristik bir hava kazandırmak, kendi ruhunuzu tamamen yansıtmasını sağlamak ve kendinizi mutlu hissedeceğiniz şık ve iç açıcı alanlar yaratmak için doğru parke seçimi, işinizi kolaylaştıran en önemli unsurlar arasındadır. Bu nedenle ev dekorasyonunda parke seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

1. Dekorasyon Stiliyle Uyumlu Parke Seçimi

3

Evinizde kullanmak istediğiniz dekorasyon stilini tamamlayabilmek için tarzınızla uyumlu ve dekorasyonu ön plana çıkartacak parke kullanmanız gerekmektedir. Örneğin klasik tarzlarda dekorasyon ürünleri kullanacaksanız, ahşap tonlarında ve mobilyalarınızla uyumlu klasik modelde parke seçmeniz gerekmektedir. Klasik mobilyalar içinse genellikle koyu renk tonlarında parkeler kullanılmaktadır.

4

Mobilya seçiminiz daha çok modern çizgileri yansıtıyorsa, özellikle son zamanlarda en çok tutulan parke rengi olan gri ve tonlarında parke seçmeniz, eşyalarınızla çok daha uyum sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yine meşe tonları, açık renk ahşap tonlar ve bej tonları kullanarak evinizde sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yani uygulamak istediğiniz stili en çok yansıtan renk ve model tercihi yaptığınızda dekorasyon stilinizle uyum sağlamanız kaçınılmaz olacaktır.

2. Parke ve Mobilya Renklerinin Uyumu

5

Ev dekorasyonunda parke seçimi konusunda en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de evinizde kullandığınız renk skalasına uygun parke rengi seçimidir. Aslında beyaz kapıya hangi renk parke gider veya açık renk mobilyalarla hangi renk parke uyumlu olur sorularının cevabı elbette açık renkli parkeler olmaktadır. Böylece eşyalarınız geri planda kalmayacak hatta çok daha ön plana çıkacaktır.

6

Son yıllarda en çok tercih edilen parke renkleri arasında gri ve tonları, dumanlı görünüm sağlayan karma tonlar, açık renk meşe tonları, bej ve krem rengi gibi sarı alt tonlu parkeler bulunmaktadır. Koyu renk koltukları ön plana çıkarmak için genellikle krem rengi ve bej parkeler tercih edilirken, beyaz renk koltuk ve mobilyalar için en kullanışlı parke rengi, gri ve meşe rengi olmaktadır.

3. Alan Genişliğine Uygun Parke Seçimi

7

Alan genişliği ev dekorasyonunda parke seçimi sayesinde rahatlıkla sağlanabilmektedir. Zemin ve duvar renkleri ortamın dar veya geniş görünmesini en çok etkileyen unsurlardır. Küçük odalar ve dar mekanlarda genellikle beyaz ve gri parke renkleri tercih edilmektedir. Klasik stilde dekorasyon oluşturmak isteyenlerin tercihi ise acı kahve ve koyu ahşap tonları olmaktadır. Bu stil dar mekanlar için uygun olmadığından çoğunlukla geniş alanlar için tercih edilmektedir.

8

Gri parke ile uyumlu renkler beyaz ve siyah mobilyalar olabilir. Füme veya dore renk perde ve halılarla oldukça uyumlu tasarımlar oluşturulabilir. Bunun dışında son yıllarda moda olan koyu yeşil, hardal sarısı veya lacivert gibi gösterişli mobilyalar için de gri ve bej tonlarında parkeler kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda parke seçimi yapılmadan önce renk uyumu konusunda detaylıca düşünülmesi oldukça önem teşkil etmektedir.

4. Kullanışlı ve İhtiyaca Yönelik Parke Seçimi

9

Parke renk uyumunun dışında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de parkenin kullanışlı zemine uygun özellikte seçilmesidir. Her parkenin belli bir aşınma sınıfı bulunmaktadır. Uzun süreli kullanıma uygun olması ve çizik ve darbelere karşı dayanıklı olması bununla doğru orantılıdır. Ev dekorasyonunda parke seçimi yapılırken kalite ve güvencesine dikkat etmek için parkelerin sertifikalarına bakabilirsiniz.

5. Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi: Derzli veya Derzsiz Parkeler

10

Parkeler derzli ve derzsiz modellerde olabilmektedir. Derzli parke kullanıcı yorumları genel olarak boşluklu görüntüsü nedeniyle ortamı daha geniş gösterdiği şeklindedir. Buna ek olarak derzsiz parke kullanımı da pürüzsüz bir görünüm sağladığı için tek parça görünümü sağlayarak farklı bir şıklık kazandırmaktadır.

11

Ev dekorasyonunda parke seçimi yapılırken tüm bu unsurlara dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bunun için önceden bir render hizmeti alabilir mimari görselleştirme sayesinde evinizin dekorasyonunu önceden görerek karar verebilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

Siz ne düşünüyorsunuz?