Ev Dekorasyonunda Bitki Kullanarak Yeşilin Gücünü Keşfedin!

1 1

Ev dekorasyonunda bitki kullanmak evinizin enerjisini yükseltmek için en doğru seçimdir. Evinizde yapraklı veya çiçekli bitkiler kullanarak canlı bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda oldukça fazla tercih edilen bitki dekorasyonları, hem ferahlık yaratması açısından hem de görsel açıdan şıklık kattığından giderek popülerliğini arttırmaktadır.

Evinize canlılık katmak için yeşilin enerjisini kullanabilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre; yeşil rengin bulunduğu ortamlarda vakit geçirmek, insan psikolojisi için pozitif etkiler yaratıyor. Doğada vakit geçirmekten duyulan haz, içgüdüsel olarak kendimizi konfor alanımızda hissetmemizden kaynaklanır. Bu nedenle günümüz konfor alanlarımızda yani ev dekorasyonunda bitki kullanarak, ruhunuzda pozitif etkiler yaratmanız mümkün…

Ev Dekorasyonunda Bitki Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonunda Bitki

İç mekan tasarımı yapılırken yapraklı ve çiçekli bitkiler kullanarak evinize farklı bir hava katabilirsiniz. Yeşilin rahatlatıcı etkisi evinizde huzurlu bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Ancak ev dekorasyonunda bitki kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde, yanlış ve göz yoran tasarımlar yapılabilir. Bitki kullanacağım diye evin her yerini bitkilerle doldurarak minik bir orman yaratmak hoş olmayabilir.

Bir diğer önemli nokta da evde canlı çiçek dekorasyonu kullanacakların, bitki bakımıyla ilgili bilgili olması gerektiğidir. Bilindiği gibi her bitkinin farklı sulama aralıkları ve farklı bakım tüyoları vardır. Bakımı doğru yapılmayan bitkilerde kuruma, solma ve böceklenme gibi hoş olmayan durumlar meydana gelmektedir. Bu nedenle kullanacağınız bitkilere göre bakım şekillerini de öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Unutmayın ki bitkiler yalnızca dekor ürünü değil, aynı zamanda bakım isteyen canlılardır…

Doğru Bitki Seçimine Dikkat!

3 2

Ev dekorasyonu için seçeceğiniz bitkilerin evde büyüyen bitkiler olması çok önemlidir. Ev ortamına uyum sağlayabilen, doğru bakım teknikleriyle evinize canlılık ve ferahlık katan bitki seçimleri yapılması gerekmektedir. Peki, doğru bitki seçimi nasıl olmalıdır?

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı için genellikle bakımı çok zor olmayan bitkiler tercih edilmektedir. Bu bitkiler arasında kaktüs ilk sırada yer alır diyebiliriz. Hem çok sık sulama gerektirmemesi hem de evdeki radyasyonu emici özelliği nedeniyle kaktüs kullanımı son derece yaygındır. Bunun dışında hem evinize renk katacak hem de hoş kokusuyla ortamın havasını değiştirecek bir bitki de limon ağacı bitkisidir.

Masanıza veya balkon saksılarınıza sığmayacak derecede büyük bitkiler de tercih edebilirsiniz. Özellikle evin belli bir köşesini büyük bitkilerle donatmak istiyorsanız salon palmiyesi, büyük bir devetabanı gibi hoş görünen bitkiler de gayet hoş olacaktır. Ayrıca pilea gibi dekoratif salon bitkileri de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bitkilerle Beraber Kullanılacak En Uyumlu Renkler

4 2

Ev dekorasyonunda bitkiler kullanırken, bu bitkilerle uyumlu olacak renkler tercih edilmesi gerekmektedir. Yeşil renginin ferahlatıcı etkisini ikiye katlamak istiyorsanız, özellikle beyaz bir fon gayet etkili olacaktır. Beyaz rengin huzurlu etkisi yeşilin doğallığı ile buluştuğunda, yüzölçümü olarak küçük bir eviniz varsa bile evinizi geniş göstermenizi sağlayacaktır.

Beyazın yanı sıra kullanabileceğiniz bir diğer renk de ahşap rengi ve türevleri olacaktır. Evdeki bitkiler ne kadar da olsa doğa ve ağaç hissi yaratacağından ahşap rengi kullanımı bu hissi ikiye katlayacaktır. Beyaz duvarları fon olarak kullanabilir, koyu kahverengi masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz. Ayrıca dekoratif hasır duvar aksesuarları veya hasır görünümlü saksılar da ev dekorasyonunda bitki kullanımında tamamlayıcı renkler olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Bitki İçin En Uygun Alanlar

5 2

Ev dekorasyonunda bitki için bazı uyumlu alanlar bulunmaktadır. Genel olarak balkon, mutfak, banyo ve antre gibi evinizin her alanında bitki kullanabilirsiniz. Ancak söz konusu salon olduğunda, göze daha hoş görünmesini sağlayabileceğiniz bazı püf noktalar vardır. Salon bitkileri, ışığın en belirgin olarak geldiği alanda kullanıldığında çok daha şık görünmektedir. Bunun için salonunuzun beyaz fonlu bir köşesine koyacağınız büyük bir ayna ile tüm ışığı kırabilir, bitkilerinizi de tam bu noktaya yerleştirebilirsiniz.

Evinizde Doğallığı ve Canlılığı Bitkilerin Enerjisiyle Yakalayın…

 

6 2

Ev dekorasyonunda çiçek kullanımı evinizin enerjisini yükseltecek en güzel dekorasyon fikridir. Yeşilin rahatlatıcı etkisini evinizde kullanmanız, hem ruhsal açıdan doygunluğa erişmenize hem de ortamın negatif enerjisinin kırılmasına yardımcı olacaktır.

Ev dekorasyonunda bitki kullanmak istiyor ancak evinizin tasarımına nasıl uyduracağınızı kestiremiyorsanız, render hizmeti almanız işinizi kolaylaştıracaktır. 3D çizim yaptırarak tasarlatabileceğiniz evinizi önceden görebilirsiniz. Mimari görselleştirme hizmetlerinden yararlanarak evinizin tamamlanmış halini 3 boyutlu olarak önceden görebilir, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Tasarım hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi için: Bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube

Siz ne düşünüyorsunuz?