Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Gücünü Keşfedin!

1 4

Ev dekorasyonunda aydınlatma yaşam alanınızı daha keyifli hale getirmenin ilk adımlarından birisidir. Dekorasyon inşa edilen bir yapının, iç ve dış mekanların süslenmesi sanatıdır ve aydınlatma ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsurları arasında yer almaktadır.

Aydınlatma ürünleri dekorasyon konusunda ilk akla gelen başlıklardan birisi değildir. Ancak yanlış aydınlatma seçimleri fiziksel ve psikolojik olarak pek çok rahatsızlık için tetikleyici unsur olabileceğinden oldukça hassas olunması gereken bir konudur. Hatalı aydınlatma, göz rahatsızlıklarına, migren ataklarına ve agresif davranışlara neden olabilmektedir.

Ev dekorasyonunda aydınlatma işleminin hatalı bir şekilde uygulanması sağlık problemlerinin yanı sıra yaşam alanlarının ambiyansını da olumsuz olarak etkileyecektir. Dolayısıyla doğru aydınlatma demek daha şık, daha sağlıklı yaşam alanları demektir.

Ev Aydınlatma Fikirleri

Ev Aydınlatma Fikirleri

Ev dekorasyonunda aydınlatma işlemi yapılırken mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmak bu işin ilk adımını oluşturmaktadır. Yeterli gün ışığının bulunmadığı ortamlarda ise doğru aydınlatma seçimleri yapılarak bu problem ortadan kaldırılabilmektedir.

Evin herhangi bir alanında aydınlatmanın doğru yapılabilmesi için öncelikle odanın kullanım amacı ve ışık ihtiyacı belirlenmelidir. Aydınlatmanın etkisini artırmak ve gereksiz ışık kullanımını önlemek adına aydınlatmanın doğru konumlandırılması da oldukça önemlidir. Işık, direkt göze çarpmayacak ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Aynalı aksesuar ve aydınlatmalar göz yorabileceğinden pek kullanılmamakla birlikte, özellikle çalışma odalarında dikkat dağınıklığına yol açabilme ihtimalinden ötürü tercih edilmemektedir. Çalışma odası, salon ya da mutfak gibi alanlar kullanımı açısından daha iyi aydınlatılması gereken yaşam alanlarıdır. Antre ve yatak odası gibi alanlarda ise kırmızı ya da sarı renkli aydınlatmalar sıkça tercih edilmektedir.

Odaların aydınlatılmasında ise daha çok büyük lambaderler, gömme tavan aydınlatmaları gibi seçenekler kullanılmaktadır. Bu tip aydınlatmalar daha geniş bir alanda eşit aydınlatma imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda gömme aydınlatmalar istenilen her alanda kullanılabildiği için oldukça şık bir görünüm sağlamaktadır.

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda aydınlatma seçimleri yapılırken salon en önemli alanlardan bir tanesidir. Salonlar genellikle evin en sık kullanılan bölümü olduğundan burada daha gösterişli modeller tercih edilmektedir. Bu noktada seçilen modellerin gösterişli olmasının yanı sıra tasarruflu aydınlatmalar kullanılmasına da özen gösterilmektedir.

Salon aydınlatmasında kullanılacak avizelerin seçiminde tavan yüksekliği mutlaka dikkate alınmalıdır. Yüksek tavanlı salonlarda, yüksekliğe ters bir şekilde küçük sarkıt ya da avizelerin kullanılması yetersiz bir aydınlatmaya neden olacaktır. Bu nedenle salon için kullanılan avizelerin yeterli büyüklüğe ve aydınlatmaya sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ev dekorasyonunda aydınlatma seçiminde son yıllarda etrafı koyu renkli olan avize modelleri sıkça görülmektedir. Özellikle salon aydınlatmasında bu tip modeller sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bu alanlarda tercihe göre kademeli aydınlatmalar da kullanılabilmektedir.

Salonda LED Aydınlatma

Salonda LED Aydınlatma

Ev dekorasyonunda aydınlatma yapılırken ilk akla gelen seçenek alıştığımız tarzda klasik avize ve aydınlatmalar olsa da LED aydınlatmalar özellikle son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. LED aydınlatmalar, işlevselliğinin yanı sıra görünüm olarak da pek çok seçeneğe sahiptir. Farklı model ve boyutlarda kullanılabilmekte olup salonlarınıza oldukça şık bir hava katmaktadır.

LED aydınlatmalar, özellikle alçak tavanlı alanlarda sarkıt lamba ve avize kullanımını ortadan kaldırdığı için tavanların daha yüksek görünmesini sağlar. Yüksek tavanlar daha şık, geniş ve ferah bir alan görünümüne yardımcı olacaktır.

Gözü Yormayan Avize Modelleri

Gözü Yormayan Avize Modelleri

Ev dekorasyonunda aydınlatma konusu, yaşam alanlarının daha keyifli hale getirilmesi ve sağlık problemlerine yol açmaması açısında oldukça önemlidir. Genel aydınlatma olarak seçenekler evin durumuna ve kişilerin tercihine göre şekillenmektedir. Ancak öncelik her zaman gün ışığını mümkün olduğunca fazla kullanabilmek olacaktır. Bununla birlikte kullanılan aydınlatmalar evin bölümlerine göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Mutfak ve salonlarda gösterişli modeller seçilirken, odalar için gömme ya da kademeli aydınlatmalar daha çok tercih edilmektedir. Göz yormayan avize modelleri ise özellikle çalışma odalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu tip alanlarda göz yormaması ve dikkat dağınıklığına yol açmaması adına göz yormayan modeller özellikle tercih edilmektedir. Ev dekorasyonunda aydınlatma yapılırken yukarıda belirtilen başlıklara dikkat edilmesi, daha şık ve kullanışlı yaşam alanlarını da beraberinde getirecektir. Dolayısıyla herhangi bir sağlık sorununu tetiklememesi ve daha keyifli alanlarda vakit geçirebilmek adına ev dekorasyonunuzda doğru aydınlatma konusuna mutlaka özen göstermelisiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu linke göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

YORUMLAR

Sadece fikrinizi söyleyin.

 • Mustafa Keser

  4 hafta önce

  Ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi büyük.Ben salon aydınlatmasının nasıl aydınlatılabileceği konusunu merak ediyordum.İstediğim bilgilere güzel bir şekilde ulaştım.Fikirler çok hoşuma gitti.Uygulayacağım bu fikirleri teşekkürler.👍

  Cevapla
 • Hakan Uçar

  4 hafta önce

  yaşam alanlarının daha keyifli hale getirilmesi ve sağlık problemlerine yol açmaması açısında oldukça önemlidir. Çok güzel temiz gerçekten memnun kaldım

  Cevapla
 • Selcen

  4 hafta önce

  Evde doğru bir aydınlatma kullanma gerçekten çok önemli.Gözlerini yormaması lazım.Çok büyük gösterişli avizeler yerine aydınlatması iyi olanlar tercih edilmeli.Yazınızda bilmediğim diğer püf noktalarınıda öğrendim.Her konuda Aydınlatıyorsunuz.Teşekkürler.

  Cevapla
 • Melis Akyazı göçen

  4 hafta önce

  Sayenizde salonuma küçük dokunuşlar yaparak evime güzel bir aydınlık sağladım dekorasyonlar hakkında en güzel bilgileri sizin sayfanızda buluyorum

  Cevapla
 • Melek

  4 hafta önce

  Aydınlatmanın dekorasyona olan etkisi dikkat çekici bir şekilde ele alınmış. Yazılanlar birçok kişiye de fikir olabilecek nitelikte. Paylaşım için teşekkürler

  Cevapla
 • yıldızz

  4 hafta önce

  Aydınlatmanın değerini hepimiz biliyoruz.Ne yoracak kadar aydınlık ne de uyutacak kadar karanlık olmamalı.Emeğinize sağlık.İyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Özgür Başar

  4 hafta önce

  Ev aydınlatılması hakkında faydalı ve acıklayıcı bilgiler verilmiş kendilerine başarılı bilgilerden dolayı teşekkürler

  Cevapla
 • Yuns63

  4 hafta önce

  Yaşam alanının lüks görünmesi ve göz sağlığı açısından “gözleri yormayan avize” dekorasyonları hayatınızın önemli bir parçası haline geldi. Kısacası, ev dekorasyonu alanında çok başarılı bir yazı.

  Cevapla
 • Muhammed ülger

  4 hafta önce

  Yaşam alanlarımızın yerinde ve düzenli kullanılması önemlidir. Ev dekorasyonu görsel açıdan müthiş bir seyir zevki verir. Başarılı bir yazı olmuş…

  Cevapla
 • gncveysi.dr6885@gmail.com

  4 hafta önce

  Ev aydinlatmasi önemli bir unsur çünkü oturduğunuz oda olsun misafir odası olsun aydınlatma önemlidir eğer ki gözü yormayacak şekilde aydınlatma yapılırsa daha ferah ve huzur veriçi bir durum olur verdiğiniz bilgiler aydınlatıcı

  Cevapla
 • Yusuf

  4 hafta önce

  Evde karanlıkta yaşanmayacağından aydınlatılır. Normal ampül ile aydınlatma yapılırken değişik türlerde aydınlatmalar da kullanılır. Yaşam tarzına göre değişen türlü aydınlatmalar bulunmaktadır. Büyürler kişisel seçimlerle uyum içinde olanlar olduğunda bütünlük sağlamış olur.

  Cevapla
 • melike

  3 hafta önce

  Sizin de dediğiniz gibi güneş ışığı aydınlatmada önemli bir yere sahip. Aydınlatmada bizlere sunduğunuz püf noktalar da çok işime yarayacak. teşekkürler

  Cevapla
SENİN YORUMUN

Arşivler