Eski Dönem Esintileri Sevenlere Vintage Dekorasyon Akımı

6 3

Son yıllarda giderek popüler hale gelen vintage dekorasyon, evinde dönem ruhu yansıtmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Özellikle eski dönemlere hayranlık duyan ve ben o yıllarda yaşamalıydım diyenler için muhteşem bir konsept haline gelmiştir. Farklı tasarımlarıyla oldukça çekici hale gelen bu dekorasyon stili, günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak evinde vintage tarzı yaratmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır…

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage Dekorasyon

Vintage tarzı, yine son yıllarda adını fazlasıyla duyduğumuz retro tarzıyla karıştırılmaktadır. Ancak retro olarak adlandırılan stil vintage tarzından biraz farklıdır. Retro dekorasyon nedir sorusunun cevabı, eskitilmiş dekorasyon ürünlerinin kullanılarak oluşturulduğu ev dekorasyonu stilidir. Vintage dekorasyonda ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Öncelikle evinde vintage dekorasyon tasarlamak isteyenlerin bu yeni akımla ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise vintage esintileri yakalamak için belli bir konseptin sağlanması gerektiğidir. Peki, vintage tarzı ne demek? Vintage tarzında bir dekorasyon için neler gereklidir?

Vintage dekorasyon yaratmak için tamamen dönem ruhunu yansıtmak amacıyla kullanılan eski tarzda mobilyalar ve dekorasyon eşyaları kullanılmaktadır. Ancak belli bir dönemi yansıtan bu dekorasyon ürünlerinin özellikle yüz yılı aşmamış olması gerekmektedir. Yüz yılı aştığı takdirde ise antika dekorasyon dediğimiz farklı bir stil ortaya çıkmaktadır. İşte tam da bu noktada hangi akımın yansıtılmak istendiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vintage dekorasyon için yalnızca eski döneme ait parçalar kullanılması önemlidir.

Vintage Ev Eşyaları

4 3

Vintage ev eşyaları son yıllarda büyük rağbet görmeye başlamış ve bununla ilgili farklı tasarımlar yapılmaya başlanmıştır. Örneğin günümüz zaman diliminde 40’lı yılların eşyalarını bulmak zor olduğu için, 40’lı yıllarda kullanılan mobilyalar yeniden tasarlanmakta, hatta günümüz modasıyla harmanlanarak çok daha farklı tasarımlar da oluşturulmaktadır. Vintage dekorasyon yapmak isteyen pek çok insan, evinde tamamen dönem eşyaları kullanmak isterken, bazı insanlar günümüz modern eşyalarıyla kombin yapmayı da tercih edebilmektedir.

Mobilyalarda özellikle canlı ve parlak renkler kullanılmamaktadır. Beyaz ve krem tonlarının hakim olduğu mobilyalara uyumlu olarak; mavi, yeşil, pembe ve toprak tonları kullanılmaktadır. genellikle oymalı tarzda dolaplar ve yatak başlıkları kullanılmakta, renk seçimi olarak acı kahve tonlarında ahşap renkler tercih edilmektedir. Vintage tarzının günümüzde bu kadar yaygın hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri samimi ve sıcak bir hava yaratmak istenmesidir.

Vintage Ev Aksesuarları

3 4

Vintage dekorasyon için kullanılacak ev eşyalarında, genellikle çiçekli desenlerin kullanıldığı mobilyalar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra istenen dönemin karakteristik yapısını yansıtan birtakım aksesuarlar da kullanılmaktadır. Bu aksesuarlar kimi zaman eski model bir radyo olabildiği gibi kimi zaman da büyük ve gösterişli bir gramofon da olabilmektedir.

Ayrıca dekoratif ürünler olarak tahta valizler, müzik kutuları, plaklar ve ahşap oymalı sandıklar da kullanılmaktadır. Retro tarzı dekorasyon için kullanılan eskitilmiş halılar yerine, model olarak eski fakat görünümü yeni desenli halılar hatta kilimler kullanılmaktadır.

Vintage Oda Dekorasyonu

2 3

Vintage oda dekorasyonu yapmak için, romantik hisler uyandıran sade ve çok yer kaplamayan şirin mobilyalar tercih edilmelidir. Soft renklerin tercih edildiği çiçekli desenli kumaş kaplamalı ve oymalı motifli koltuklar kullanılmalıdır. Özellikle tekli berjerler oldukça uygun olacaktır. Unutulmamalıdır ki anımsatmak isteyeceğiniz dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan oda dekorasyonlarının yapılması gerekmektedir. Bu tarz dekorasyon fikirlerini cafe tasarımı gibi belli bir konsepti olan yerler de sıklıkla kullanmaktadır.

Vintage dekorasyon oluşturmak için, eski berjerlerinizi dönem özelliğini yansıtan kumaş kaplamalarıyla kaplatarak değerlendirebilirsiniz. Mobilyalarınızı hazır mağazadan almak yerine kendiniz yaptırabilir, eski model desenli kilim ve halıları tercih edebilirsiniz. Dilerseniz hayallerinizdeki tasarımı kusursuz bir şekilde planlamak için profesyonel bir render hizmeti alabilir, 3 boyutlu iç mekan tasarımı yaptırarak dekorasyon fikriniz üzerinde birtakım değişiklikler yapabilirsiniz.

Vintage Dekorasyonu Modern Dekorasyon ile Harmanlayın…

6 3

Günümüzde sıklıkla tercih edilen bir dekorasyon fikri de vintage dekorasyon stillerine uygun modern eşyalar seçerek karma bir tasarım oluşturmaktır. Bu noktada vintage eşyalarınız üzerinde bir değişiklik yapmadan, modern çizgilerdeki farklı eşyalarla kombinler yapabilirsiniz. Modern dekorasyon ürünleriyle harmanlayarak, vintage eşyalarınıza küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Ayrıca bir diğer önemli husus olan çiçek kullanımı da son derece gereklidir. Yapay veya canlı çiçekler kullanarak evinizde şirin ve huzurlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Tasarım hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi için: Bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube

Siz ne düşünüyorsunuz?