Bahçe Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

1 1

Bahçe dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları göz önünde bulundurarak dekorasyonunuzu yaptığınızda, ortaya şahane bir tasarım çıkacaktır. Bahçenizde keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız, öncelikle bahçe görünümünü zevkli hale getirmeniz gerekir. Bu da elbette yapılacak dekorasyonun kusursuz olmasıyla mümkündür. Peki, kusursuz bir bahçe dekorasyonu nasıl yapılır?

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe dekorasyonu

Bahçe dekorasyonu yaparken pek çok farklı detaya dikkat emek gerekir. Bahçe aydınlatmasından peyzaja, mobilya seçiminden aksesuar kullanımına kadar son derece titizlikle tasarım yapılmalıdır. Bunun için kendi yaratıcılığınızı kullanarak, karakteristik bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise dış mekan tasarımı hakkında profesyonel bir elden destek almak olacaktır. Render hizmeti alarak hayallerinizdeki bahçeyi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz. Şıklığıyla göz kamaştıran özgün bir bahçe dekorasyonu için işte dikkat edilmesi gerekenler…

Bahçenize Uygun Olan Mobilyaları Tercih Edin

3 1

Bahçenizin dekorasyonunda en çok göze çarpanlar elbette kullandığınız mobilyalar olacaktır. Mobilya seçimi konusunda oldukça dikkatli bir tercih yapılması gerekmektedir. Kullanacağınız mobilya ve diğer eşyalar için şık bir görünüme sahip olması çok önemlidir. Ancak eşyaların konforu ve kullanışlı oluşu çok daha önemli bir etkendir. Seçtiğiniz mobilyaların dayanıklı olmasına ve konforlu seçimler olmasına özen göstermelisiniz. Yani şık bir görünüm her şey değildir…

Bahçeniz İçin Bir Stil Belirleyin

4 1

Bahçe dekorasyonu için kendi tarzınıza uygun bir stil belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bu da demek oluyor ki gözünüze hoş görünen her parçalar kullanmak yerine, bir dekorasyon stili belirleyip bu stile uygun ve bütünleyici parçalar kullanmalısınız. Örneğin; köy evi bahçe dekorasyonu yapmak istediğinizde konseptin dışına çıkmadan, çevreyle uyumlu stiller belirlemeniz bahçenizi çok daha güzel gösterecektir.

Elbette buna bağlı kalmak durumunda değilsiniz. Yine farklı bir stil belirleyip çevreden bağımsız bir dekorasyon da oluşturabilirsiniz. Ancak böyle durumlarda tasarımın kendi içinde bir bütünselliği olması gerektiğini unutmamanızda fayda vardır.

Bahçe Ölçülerine Dikkat!

5 1

Bahçe ölçüleriniz dekorasyona başlamadan önce ilk dikkat etmeniz gereken unsurdur. Geniş bir alana sahip değilseniz küçük bahçe dekorasyonu için uygun materyaller kullanmanız ve bahçenizi olduğundan daha büyük gösterecek dekorasyonlar yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük bahçelerde kullanılacak mobilyalarda beyaz ve bej tonları seçilmesi alanında çok daha ferah görünmesini sağlar. Aynı zamanda bahçe dekorasyon objeleri de az ve öz seçilerek, bahçenin kalabalık görüntüsü önlenmiş olur.

Şık Bir Bahçe Dekorasyonu İçin Aksesuarların Önemi

6 1

Bahçe dekor süsleri, bir bahçenin olmazsa olmaz aksesuarlarıdır. Bahçenize şıklık katacak ve dekorasyon stilinizle uyum yakalayacak objeler kullanarak çok daha keyifli ortamlar yaratabilirsiniz. Bahçenizin alanı genişse hamak veya bahçe salıncakları gibi aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Bu sayede konforlu ve rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun dışında minik dekoratif bahçe süsleri kullanarak ya da bahçenize süs havuzu yaptırarak ortama farklı bir sıcaklık kazandırabilirsiniz.

Bahçe Aydınlatması Kullanımı

7 1

Bahçe dekorasyonu için sıklıkla tercih edilen ürünlerden biri de bahçe aydınlatmalarıdır. Genellikle villa tasarımı yapılırken, villanın bahçe dekorasyonunda aydınlatmaya oldukça önem verilir. Farklı renkler kullanarak bahçenizde eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz. Özellikle akşamları bahçenin keyfini çıkartmak isteyenler için, bahçe aydınlatmaları son derece kullanışlıdır. Sevdiklerinizle keyifli akşam sohbetleri etmek için, güzel aydınlatılmış bir bahçe oldukça huzurlu olacaktır.

Doğru Bitki Tercihi ve Çim Bakımı

8 1

Bahçe peyzajı, bahçe dekorasyonu için en çok dikkat edilmesi gereken kısımdır. Bahçenizde doğal bir görünüm elde etmek için çim ve çeşitli bitkiler kullanabilirsiniz. Geniş alanlar için meyve ağaçları sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak geniş bir bahçeye sahip olmayan ve basit bahçe dekorasyonu yapmak isteyenler için saksı çiçekleri de oldukça idealdir. Bahçenizde kullanmak üzere betonarme saksılar yerine, doğal taşlar tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yine doğal taşlardan yürüyüş yolu tasarlayabilirsiniz.

Gösterişli mi? Sade mi?

9 1

Bahçeniz için karar vermeniz gereken ilk husus, bahçenizin sade bir tasarımda mı yoksa gösterişli mi olacağına karar vermenizdir. Sade tasarımlar daha çok ahşap dekorasyon ürünlerinin kullanılarak, doğal bir etki yaratılmak istendiği tasarımlardır. Genellikle taşlarla bahçe dekorasyonu yapılır ve ortam yapay görünümden uzaklaştırılır. Gösterişli dekorasyonda ise bahçe genellikle evin bir parçası gibi dekor edilir. Konforlu ve kullanışlı alanlar oluşturularak, farklı tarzlarda dekoratif objelerle yaşayan bir bahçe dekorasyonu oluşturulmaya çalışılır. Bu durumda kişisel zevkinize göre ruhunuzu yansıtan tasarımı seçebilir, hatta dekorasyonu önceden görebilmek için bir mimari görselleştirme hizmeti alarak üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Bahçe ve peyzaj tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

Siz ne düşünüyorsunuz?