Anne ve Baba Adayları İçin Bebek Odası Dekorasyonu

1 5

Bebek odası dekorasyonu, bebek bekleyen aileler için en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bebek odası dekore etmek zevkli olmasının yanı sıra oldukça zor bir iştir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar ile doğru kararlar vermek de oldukça önemlidir. Peki ideal bebek odası nasıl dekore edilmelidir?

Bebek beklemek stresli olduğu kadar heyecanlı bir süreçtir. Pek çok aile bu güzel haberi aldıktan hemen sonra gerekli hazırlıklara başlamaktadır. Tercih meselesi olmakla birlikte bebek odası dekore etmek de bu hazırlığın en önemli parçası olarak yer almaktadır. Bebeğiniz için bir yaşam alanı oluşturmak keyifli olduğu kadar incelikle düşünülmesi gereken hassas bir meseledir.

Bebek Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek odaları genellikle bebekler biraz büyüdükten sonra kullanılmaya başlanmaktadır. Ebeveynler başlangıç için yatak yanı beşikleri daha çok tercih etmekle birlikte bazı uzmanlara göre ilk günlerden bebeğin kendi odasında uyuması gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ancak bazılarına göre de iki yıl boyunca aile ile aynı odada kalması daha doğrudur.

Eğer sizde bebeğinizin odasını en baştan tasarlamak ve kurmak isterseniz, bebek odası dekorasyonu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 • Dekorasyon aşamasına geçmeden önce doğru odayı seçmeniz oldukça önemlidir.
 • Bebek odaları mümkünse ebeveyn odasına en yakın mesafede olacak şekilde seçilmelidir
 • Bebek odasının geniş, ferah ve gün ışığı alan aydınlık bir ortam olmasına özen gösterilmelidir
 • Evin güney cephesinde bulunan odalar yaz mevsiminde çok sıcak olacağından bebeği rahatsız etmemesi adına tercih edilmemelidir
 • Bebek odası için seçilen eşyalar güvenli ve kullanımı rahat olmalıdır
 • Bebek odası dekorasyonu için oda seçerken nem ve sıcaklık oranı kontrol edilerek seçim yapılmalıdır

Küçük Bebek Odası Dekorasyonu

Küçük Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu yapılırken bebeğin temel ihtiyaçları ve konforu göz önünde bulundurulmalıdır. Bebek odasında en önemli eşya bebeğin yatağı/beşiği olacaktır. Bebek yatağı bebeğin huzurlu ve rahat bir uyku çekmesini sağlayabilecek şekilde seçilmelidir.

Bebek odası için seçilecek yatağın konforu kadar kullanılacağı alan da önemlidir. Yani küçük bebek odalarında gösterişli ve büyük modeller yerine daha kullanışlı, kompakt tasarımlar tercih edilmelidir. Bu anlamda fonksiyonel modeller, büyüyebilen beşik ve karyolalar oldukça ideal seçeneklerdir. Bu tip modellerin tercih edilmesi eşyaların çocukluk döneminde de kullanılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Küçük bebek odaları ve dar alanlar için şifonyere bağlı bir şekilde açılıp kapanabilir alt açma üniteleri sıkça tercih edilmektedir. Bebek eşyalarının yanı sıra bebek odasında, oda büyüklüğü elverdiği ölçüde bir ebeveyn köşesi mutlaka hazırlanmalıdır. İsteğe göre berjer ya da sallanan sandalye modelleri özellikle emziren annelere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bebek Odası Duvar Tasarımı

Bebek Odası Duvar Tasarımı

Bebek odası dekorasyonu yaparken hayallerinizdeki odayı hazırlamak için sabırsızlanıyor, eşyalar konusunda kararsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bebek odası hazırlanırken ilk düşünülmesi gereken bebeğinizin sağlığıdır. Bu nedenle oda içerisinde kullanılacak en küçük eşyadan en büyüğüne her biri özenle seçilmelidir.

Bebek odası hazırlanırken mobilyalardan sonra en dikkat edilmesi gereken konu duvar boyasıdır. Oda için kullanılacak boyanın zararlı bileşenlerden uzak, su bazlı bir boya olması oldukça önemlidir. Bu konu bebeğinizin sağlığı açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bebek odası için duvar kâğıdı modellerinde çizgili, puanlı ve farklı temalarda pek çok seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz doğal ahşap ve beyaz mobilyalarınız ile geniş şeritlerden oluşan duvar kâğıdı modellerinden birini seçerek şık bir görüntü yaratabilir, dilerseniz hayvan ya da çizgi film karakterleri ile bebeğiniz için sevimli bir oda tasarlayabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin İlginç Fikirler

Bebek Odası Dekorasyonu İçin İlginç Fikirler

Bebek odası dekore ederken hazır satışı yapılan özel tasarım eşyalar kullanabileceğiniz gibi bebek odası dekorasyonu kendin yap seçenekleri ile bebeğinizin odası daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eski çoraplardan ya da penye eldivenlerden oyuncaklar yapabilir, mandal ve jüt ipi kullanarak şık duvar aksesuarları hazırlayabilir, eski tül perdelerden bebeğin yatağına uygun güzel bir cibinlik tasarlayabilirsiniz.

Kız ya da erkek bebek odası dekorasyonu için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz hazır satışı bulunan nesneler ile bebeğinizin odasını dekore edebilir, dilerseniz tamamen kendi isteğinize ve seçtiğiniz renklere göre odayı hazırlayabilirsiniz. Bebek odası dekorasyonu ve farklı fikirler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İç mekan tasarımı hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu linke göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip etmek isterseniz. FacebookTwitterInstagramYoutube

KATEGORİLER:

YORUMLAR

Sadece fikrinizi söyleyin.

 • Veysi

  4 hafta önce

  Çocuk bekleyenler için yazdığınız bu makale güzel olmuş eğer ki evladım olursa bu makalede yazdıklarınızı birebir uygulayacağım gayet yerinde bir anne baba adayları için değer bir makale

  Cevapla
 • Rana ARIBAŞ

  4 hafta önce

  Bu yazı özellikle ilk defa anne baba olacak kişilere son derece yararlı olan bir yazı olmuş. Açıklamalar son derece faydalı ve fikir verici. En ince detayına kadar verilen bilgiler mevcut. Bu öneriler ile rahatlıkla bebek odası dekorasyonu yapılabilir.

  Cevapla
 • Mustafa Keser

  4 hafta önce

  Küçük bir bebek odası düşünüyordum.Ama dekorasyon konusunda yeni fikirler lazımdı.Güzel fikirler edindim.Teşekkürler.Bu fikirleri uygulayacağım.,👍👍

  Cevapla
 • Hakan Uçar

  4 hafta önce

  Çok güzel bir Bebek Odası Duvar Tasarımı süper gerçekten herkese tavsiye ederim teşekkürler muhteşem

  Cevapla
 • kaan kucuk

  4 hafta önce

  bebek odası dekorasyonu epey önemli bir konu, miniklerimiz yeterince huzurlu olmalılar.

  Cevapla
 • Selcen yağcıoğlu

  4 hafta önce

  Çok güzel anlatmışsınız.Gerçekten bebek odasını büyüdüklerinde de kullanılacak biçimde dekore etmek gerek.Sade ve kullanışlı olmalı.Verdiğiniz fikirler harika.Benim çocuklarım büyüdüler ama torunlarım olursa onların odalarında söz hakkım oldupu kadarıyla sizin tavsiyelerşniz uygulacağım.

  Cevapla
 • Melis Akyazı göçen

  4 hafta önce

  Bebek odası dekorasyonu hakkında bilgi alabldğm her konuda fikir bulabldğm tek sayfa çok faydalı bilgiler vermşsnz harika bir oda için ince dokunuşlar uygulamm lazım

  Cevapla
 • Melek

  4 hafta önce

  Anne ve baba olacakların bebek odası dekorasyon seçimlerinde oldukça yardımcı olacağı bir yazı olmuş. Teşekkürler

  Cevapla
 • Yıldız

  4 hafta önce

  Bebek bekleyenler için harika bir bilgilendirme yazısı olmuş. Bebek bekleyenler bebeği doğmuş olanlar için gönül rahatlığıyla bu bilgileri kullanabileceklerini söyleyebilirim.Emeğinize sağlık.

  Cevapla
 • Özgür Başar

  4 hafta önce

  Bebek odası dekorasyonu hakkında ayrıntılı ve acıklayıcı bilgiler verilmiş kendilerine faydalı bilgilerden dolayı teşekkürler

  Cevapla
 • Diyetisyen melike

  4 hafta önce

  verdiğiniz fikirler gerçekten çok faydalı. özelllikle kafamızın çok karıştığı bebek odası dizaynı için daha çok yazı gelmeli. teşekkürler.

  Cevapla
 • Tuğba

  4 hafta önce

  Faydalı bir içerik. Genel olarak tek düze bir hal almış bebek odası dekarasyonu daha minimal ve klas bir hale getirebilmek için güzel ipucular var.

  Cevapla
 • Yusuf

  4 hafta önce

  Evdeki birçok oda gibi bebek odasının dekorasyonu ve yerleşkesi bebeğin huzuru için olan olağan bir durumdur. Bebek rahat huzurlu olması bu duruma bağlıdır. Renk uyumu görsel açılar ve yerleşim planını uyumsal yapılmalıdır.

  Cevapla
 • Eda Arslan

  3 hafta önce

  Ablamın yakın zamanda doğumu var , bebek odasıni tamamlamış değiliz ama bu güzel yazınız sayesinde daha fazla fikir sahibiyiz.

  Cevapla
SENİN YORUMUN

Arşivler